Kungsängen var platsen för sista deltävlingen
Banan höll bra för motionsklasserna ,men när solen kom och värmde upp marken
så blev det blött.
13 Förare från Östhammars MK ( ÖMK ) tog sig i mål
Resultat
Elit
1 Alexander Dahlen Uppsala MCK
Junior
1 Calle Johansson Karlsskoga EK
4 Robert Engberg SMK Ockelbo
85cc
1 Victor Lundin SMK Tierp
125 U
1 Lukas Värn Göta MS
Tjej
1 Emmely Smalsjö Försvarsmaktens EK
2 Linne Gustafsson MK Orion
3 Mimmi Gustafsson MK Orion
Bredd
1 Fredrik Forsell Järva MK
2 Robert Forsell Järva MK
3 Pär Olsson ÖMK
7 Patrik Andersson ÖMK
13 Christer Andersson ÖMK
Motion 39
1 Lars Lindell Uppsala MCK
6 Adrian Blomfelt Örbyhus MC
8 Christoffer Johansson ÖMK
29 Fredrik Andersson ÖMK
42 Linus Burman ÖMK
49 Alexander Hedlund ÖMK
76 Robin Wallden ÖMK
77 Peter Burman ÖMK
Motion 40 -50
1 Per Lifvendal MK Orion
7 Anders Jansson ÖMK
23 Anders Elm ÖMK
37 Johan Eriksson ÖMK
Motion +50
1 Roger Törnblom Botkyrka MK
28 Leif Edvinsson ÖMK
Motion 65
1 Janne Ramstedt FME
Bilder, Resultat, och Små Referat Från TävlingarI Enduro, Supermoto, Isbana, Backe och Motorcross, Främst från Östhammars Kommun. Om du vill ha något publicerat på bloggen, skicka ett mail till nystrom.jan@hotmail.com. Foton tillhör bloggen och får ej publiceras utan medgivande av Jan Nyström
måndag 13 mars 2017
Enduro Gävle Dala Vintercup 11 mars
FMCK Falun var värd för den sista deltävlingen , Joakim Nordin SMK Ockelbo
segrade i Elit klassen före John Nyström Östhammars MK.
99 förare kom i mål .
Resultat
Klass 85 cc
1 Alexander Eriksson Morgongåva MF
125 U
1 Philip Gunnari SMK Ockelbo
Junior
1 Max Hansen FMCK Falun
14 Adrian Blomfelt Örbyhus MC
Elit
1 Joakim Nordin SMK Ockelbo
2 John Nyström Östhammars MK
3 Jonas Wikström SMK Dala
Lång Motion
1 Lars Erik Johansson Folkare MK
13 Fredrik Tysklind SMK Hofors
Kort Motion
1Per Olof Printz Säters MK
segrade i Elit klassen före John Nyström Östhammars MK.
99 förare kom i mål .
Resultat
Klass 85 cc
1 Alexander Eriksson Morgongåva MF
125 U
1 Philip Gunnari SMK Ockelbo
Junior
1 Max Hansen FMCK Falun
14 Adrian Blomfelt Örbyhus MC
Elit
1 Joakim Nordin SMK Ockelbo
2 John Nyström Östhammars MK
3 Jonas Wikström SMK Dala
Lång Motion
1 Lars Erik Johansson Folkare MK
13 Fredrik Tysklind SMK Hofors
Kort Motion
1Per Olof Printz Säters MK
SuperenduroVM i Bilbao Spanien 4 mars
Den tredje deltävlingen i VM serien avgjordes I staden Bilbao i Bizkaia stadion
Alfredo Gomes Spanien var snabbast och vann alla tre finalheaten före Colton Haaker USA
John Nyström var ende svensk på plats ,det blev ingen lyckad tävling efter första vavet på träningen
blev det en vurpa och växelspaken gick av ,efter start i finalen gick det inte att växla
det visade sig att växelaxeln kroknat .
C:a 3000 åskådare såg tävlingen på plats.
John Nyström
John Nyström
Alfredo Gomez
Prestige klass inför start
Alfredo Gomez
Colton Haaker
John vid de höga svåra hindrern
Alfredo Gomes Spanien var snabbast och vann alla tre finalheaten före Colton Haaker USA
John Nyström var ende svensk på plats ,det blev ingen lyckad tävling efter första vavet på träningen
blev det en vurpa och växelspaken gick av ,efter start i finalen gick det inte att växla
det visade sig att växelaxeln kroknat .
C:a 3000 åskådare såg tävlingen på plats.
John Nyström
John Nyström
Alfredo Gomez
Prestige klass inför start
Alfredo Gomez
Colton Haaker
John vid de höga svåra hindrern
Prenumerera på:
Inlägg (Atom)