Resultat dag 2
Klass E3
1 Maurizio Michelus Italien
12 Tobias Burman Östhammars MK
Bilder, Resultat, och Små Referat Från TävlingarI Enduro, Supermoto, Isbana, Backe och Motorcross, Främst från Östhammars Kommun. Om du vill ha något publicerat på bloggen, skicka ett mail till nystrom.jan@hotmail.com. Foton tillhör bloggen och får ej publiceras utan medgivande av Jan Nyström
söndag 31 juli 2016
lördag 30 juli 2016
Enduro EM Lettland 30 juli
Resultat Klass E 3 efter dag 1 i Enduro EM
Segrare blev Uusna Ranner Estland och Tobias Burman Östhammars MK blev 11
Segrare blev Uusna Ranner Estland och Tobias Burman Östhammars MK blev 11
fredag 29 juli 2016
Supermoto SM juli
Resultat från Kalmar deltävling 3. 16 juli
SM klass
1 John Stambeck Ödeshögs MK
4 Ken Svanberg ÖMK
10 Johan Granvik ÖMK
SM deltävling 4a Borås 24 juli
1 Henrik Karlsson Örebro MK
3 Kevin Fagre Försvarsmaktens MK
13 Johan Granvik ÖMK
Ken deltog ej i Borås
SM klass
1 John Stambeck Ödeshögs MK
4 Ken Svanberg ÖMK
10 Johan Granvik ÖMK
SM deltävling 4a Borås 24 juli
1 Henrik Karlsson Örebro MK
3 Kevin Fagre Försvarsmaktens MK
13 Johan Granvik ÖMK
Ken deltog ej i Borås
Gräsbana Löhammarsracet Östhammars MK 20juli
Det var 22a tävlingen sedan 1993 ,som blev en bra tävling med rafflande heat ,
med stor publik c;a 1000 åskådare
I solo klassen segrade David Starnberg Skutskärs MC, I MCs klassen vann
Roy Lindgren Finland med Svenske burkslaven Christer Trybom
och i Oldboys segrade Jan Einar Oxelmark.Nynäshamns MCK
Banan var lite kortare i år och lite tvärare kurvor innan rakan och efter rakan , det var mera
krig om platserna .
ÖMKs Robin Reilander blev 6a och Ken Svanberg 7a.
Se Resultat och bilder Fotgraf G Algoth
Nr 1Robin Reilander
Jesper Sunden
Fr v andra plats Bosse Högberg ,3a Lucas Andersson
Oldboys 1a J E Oxelmark, 2a J Birgersson 3a Per Vessling
Start i finalheat , Jan Nyström till höger i bild
Jeff Nilsson och Amerika Lasse Larsson
med stor publik c;a 1000 åskådare
I solo klassen segrade David Starnberg Skutskärs MC, I MCs klassen vann
Roy Lindgren Finland med Svenske burkslaven Christer Trybom
och i Oldboys segrade Jan Einar Oxelmark.Nynäshamns MCK
Banan var lite kortare i år och lite tvärare kurvor innan rakan och efter rakan , det var mera
krig om platserna .
ÖMKs Robin Reilander blev 6a och Ken Svanberg 7a.
Se Resultat och bilder Fotgraf G Algoth
Nr 1Robin Reilander
Jesper Sunden
Fr v andra plats Bosse Högberg ,3a Lucas Andersson
Oldboys 1a J E Oxelmark, 2a J Birgersson 3a Per Vessling
Start i finalheat , Jan Nyström till höger i bild
Jeff Nilsson och Amerika Lasse Larsson
RESULTAT LÖHAMMARSRACET 2016
Löhammarsracet 2016 | |||||||
Östhammars MK | |||||||
Solo | |||||||
1 | 27 | David Starnberg | Skutskärs MS | 6 | 3:09.207 | 29 633 | |
2 | 14 | Bo Högberg | SMK Gävle | 6 | 1 722 | 3:10.929 | 30 291 |
3 | 787 | Lucas Andersson | Järva MK | 6 | 3 113 | 3:12.320 | 30 580 |
4 | 36 | Dennis Lindqvist | MK Orion | 6 | 4 163 | 3:13.370 | 30 183 |
5 | 5 | Henrik Lindholm | SMK Gävle | 6 | 8 678 | 3:17.885 | 30 991 |
6 | 1 | Robin Reilander | Östhammars MK | 6 | 14 317 | 3:23.524 | 31 808 |
7 | 17 | Ken Svanberg | Östhammars MK | 6 | 14 718 | 3:23.925 | 30 969 |
8 | 26 | Jesper Sundén | Östhammars MK | 6 | 16 658 | 3:25.865 | 32 594 |
9 | 106 | Fredrik Tysklind | SMK Hofors | 6 | 17 183 | 3:26.390 | 32 652 |
10 | 22 | Kalle Lindahl | SMK Ockelbo | 6 | 17 183 | 3:26.390 | 32 519 |
11 | 30 | Alexander Gustafsson | MK Orion | 6 | 21 929 | 3:31.136 | 30 762 |
12 | 34 | Lars Lindell | Uppsala MCK | 1 | 5 Varv | 1:10.255 | 1:03.196 |
Sidovagn | |||||||
1 | 145 | Roy Lindgren / Christer Trybom | Finland | 6 | 3:38.485 | 35 068 | |
2 | 2 | Johan Andersson / Johan Gunnarsson | Films MK | 6 | 7 925 | 3:46.410 | 36 675 |
3 | 378 | Niclas Gustavsson / Roger Nilsson | Nyköpings MS | 6 | 29 757 | 4:08.242 | 39 703 |
4 | 8 | Rickard Jansson / Anders Ågren | Films MK | 4 | 2 Varv | 2:32.295 | 36 734 |
Old Boys | |||||||
1 | 1 | Jan-Einar Oxelmark | Nynäshamns MCK | 4 | 2:20.647 | 33 251 | |
2 | 18 | Johan Birgersson | Skutskärs MS | 4 | 0 781 | 2:21.428 | 33 353 |
3 | 3 | Per Wessling | Cross-Trial Veteranerna | 4 | 1 986 | 2:22.633 | 33 563 |
4 | 6 | Ulf Löfgren | Uppsala MK | 4 | 5 163 | 2:25.810 | 34 294 |
5 | 782 | Torbjörn Asplund | UppsalaMK | 4 | 7 840 | 2:28.487 | 34 655 |
6 | 896 | Stefan Gustavsson | Åbågen MCK | 4 | 9 561 | 2:30.208 | 34 700 |
7 | 5 | Lasse Ekberg | Nynäshamns MCK | 4 | 10 713 | 2:31.360 | 34 631 |
8 | 2 | Björn Zetterström | Göta MS | 4 | 13 316 | 2:33.963 | 36 691 |
9 | 580 | Janne Andersson | Värmdö MK | 4 | 14 517 | 2:35.164 | 36 186 |
10 | 699 | Lars Larsson | Upplands Väsby MK | 4 | 33 270 | 2:53.917 | 40 878 |
B Final | |||||||
1 | 34 | Lars Lindell | Uppsala MCK | 4 | 2:14.798 | 31 245 | |
2 | 33 | Fredrik Kvarnström | Folkare MK | 4 | 1 896 | 2:16.694 | 31 502 |
3 | 4 | Kim Hansson | SMK Hofors | 4 | 3 753 | 2:18.551 | 32 165 |
4 | 999 | Mats Tilldal | Örebro MK | 4 | 3 905 | 2:18.703 | 32 474 |
5 | 857 | Robert Jansson | Östhammars MK | 4 | 4 255 | 2:19.053 | 32 696 |
6 | 25 | Emil Wendin | Uppsala MK | 4 | 5 953 | 2:20.751 | 32 821 |
7 | 18 | Jocke Söderström | Upplands Väsby MK | 4 | 8 911 | 2:23.709 | 33 752 |
8 | 31 | Johan Durén | Uppsala MCK | 4 | 9 461 | 2:24.259 | 33 579 |
9 | 29 | Andreas Karlsson | AMF Årsunda | 4 | 11 079 | 2:25.877 | 33 675 |
10 | 8 | Anton Edin | Göta MS | 4 | 11 681 | 2:26.479 | 34 183 |
11 | 16 | Jesper Birgersson | Skutskärs MS | 4 | 14 095 | 2:28.893 | 34 554 |
12 | 165 | Joakim Pettersson | Östhammars MK | 4 | 21 213 | 2:36.011 | 36 080 |
C Final | |||||||
1 | 18 | Jocke Söderström | Upplands Väsby MK | 4 | 2:20.043 | 32 870 | |
2 | 37 | Andreas Norberg | SMK Gävle | 4 | 0 299 | 2:20.342 | 32 947 |
3 | 6 | Tobias Eriksson | MK Orion | 4 | 4 812 | 2:24.855 | 33 987 |
4 | 3 | Tomas Eriksson | Täby MK | 4 | 6 329 | 2:26.372 | 34 113 |
5 | 20 | Toni Harju | Östhammars MK | 4 | 10 492 | 2:30.535 | 35 057 |
6 | 28 | Freddie Edvardsson Larsson | Arlanda MC | 4 | 14 034 | 2:34.077 | 35 493 |
7 | 21 | Peter Alenbring | Östhammars MK | 4 | 15 000 | 2:35.043 | 35 364 |
lördag 16 juli 2016
Motocross Sprint SM Norrköping 13 juli
Pontus Jönsson Sösdala MK blev Svensk Mästare ,Östhammars Mathias Carlsson blev
9a i semifinalen,kom därmed inte med till final , Mathias var 5 a i kvalet och 6a i sista chansen.
9a i semifinalen,kom därmed inte med till final , Mathias var 5 a i kvalet och 6a i sista chansen.
tisdag 12 juli 2016
Superenduro SM Norrköping 11 juli
John Nyström blev 10 i Superenduro SM med placeringarna 9,12,9 i de tre final heaten.
Han blev 5a i kvalet men de 4 första gick vidare till final ,han måste vinna i sista chansen heatet
som han lyckades med
Totalt segrade Joakim Ljunggren Karlsskoga EK
Resultat och bilder
1 Joakom Ljungren Karlsskoga EK
2 Andreas Linusson Kinna MK
3 Evin Heibye Norge
4 Pontus Högberg SMK Gävle
5 Adam Andersson Örbyhus MCK
6 Victor Broström Karlsskoga EK
7 Patrik Stål Sala MSK
8 Adam Broström Karlsskoga EK
9 Joakim Nordin SMK Ockelbo
10 John Nyström Östhammars MK
11 Tommy Sjöström Sala MSK
12 Martin Larsson Bollnäs MK
John övre och nedre bild
Kalle Lindahl och Joakim Nordin
Bild ner Andreas Linusson
Från Vänster . Jan. John ,Henrik Stahring och Mathias Lund
Han blev 5a i kvalet men de 4 första gick vidare till final ,han måste vinna i sista chansen heatet
som han lyckades med
Totalt segrade Joakim Ljunggren Karlsskoga EK
Resultat och bilder
1 Joakom Ljungren Karlsskoga EK
2 Andreas Linusson Kinna MK
3 Evin Heibye Norge
4 Pontus Högberg SMK Gävle
5 Adam Andersson Örbyhus MCK
6 Victor Broström Karlsskoga EK
7 Patrik Stål Sala MSK
8 Adam Broström Karlsskoga EK
9 Joakim Nordin SMK Ockelbo
10 John Nyström Östhammars MK
11 Tommy Sjöström Sala MSK
12 Martin Larsson Bollnäs MK
John övre och nedre bild
Kalle Lindahl och Joakim Nordin
Bild ner Andreas Linusson
Från Vänster . Jan. John ,Henrik Stahring och Mathias Lund
söndag 10 juli 2016
Enduro Stångebroslaget 8-9 och 10 juli
Östhammars Niklas Persson segrade i klassen 30-39 år
Totalt i Stångebroslaget segrade Joakim Ljunggren Karlsskoga EK
Resultat ÖMK = Östhammars MK
Klass 50-65 år
1 Bo Högberg SMK Gävle
42 Roger Karlsson ÖMK
159 Leif Edvinsson ÖMK
196 Rickard Hagman ÖMK
323 Mats Birgersson SMK Tierp
Klass10 40-49 år
1 Thomas Johansson Linköpings MS
116 Anders Jansson ÖMK
202 Örjan Jansson ÖMK
218 Thomas Berg ÖMK
229 Roger Jansson ÖMK
466 Fredrik Lönnqvist ÖMK
583 Peter Olsson ÖMK
Klass 30 -39 år
1 Niklas Persson ÖMK
197 Stefan Karlsson ÖMK
263 Jacob Jern ÖMK
Klass 15-29 år
87 Samuel Vestergren Bromark ÖMK
196 Jesper Börjesson Skutskärs MS
341 Emil Lönnqvist ÖMK
358 Adrian Blomfelt Örbyhus MCK
Totalt i Stångebroslaget segrade Joakim Ljunggren Karlsskoga EK
Resultat ÖMK = Östhammars MK
Klass 50-65 år
1 Bo Högberg SMK Gävle
42 Roger Karlsson ÖMK
159 Leif Edvinsson ÖMK
196 Rickard Hagman ÖMK
323 Mats Birgersson SMK Tierp
Klass10 40-49 år
1 Thomas Johansson Linköpings MS
116 Anders Jansson ÖMK
202 Örjan Jansson ÖMK
218 Thomas Berg ÖMK
229 Roger Jansson ÖMK
466 Fredrik Lönnqvist ÖMK
583 Peter Olsson ÖMK
Klass 30 -39 år
1 Niklas Persson ÖMK
197 Stefan Karlsson ÖMK
263 Jacob Jern ÖMK
Klass 15-29 år
87 Samuel Vestergren Bromark ÖMK
196 Jesper Börjesson Skutskärs MS
341 Emil Lönnqvist ÖMK
358 Adrian Blomfelt Örbyhus MCK
Motocorss SM Årsunda 3 juli
Östhammars föraren Matthias Carlsson blev 38 i första heatet och 17 i andra plockade därmed in
4 SM poäng , Segrade i båda heaten gjorde Jesper Jönsson Sösdala MK
4 SM poäng , Segrade i båda heaten gjorde Jesper Jönsson Sösdala MK
Prenumerera på:
Inlägg (Atom)