Pl.Klass
|
Startno
|
Namn
|
Klass
|
Klubb
|
Varv
|
Tankstopp
|
Mål
|
||
1653
|
Motion4 50-65
|
ÖSTHAMMARS MK
|
|||||||
2244
|
Motion3 40-49
|
ÖSTHAMMARS MK
|
|||||||
3175
|
Motion2 30-39
|
ÖSTHAMMARS MK
|
|||||||
1152
|
Motion4 50-65
|
ÖSTHAMMARS MK
|
|||||||
1926
|
Motion1 16-29
|
ÖSTHAMMARS MK
|
|||||||
2337
|
Motion3 40-49
|
ÖSTHAMMARS MK
|
|||||||
1457
|
Motion4 50-65
|
ÖSTHAMMARS MK
|
|||||||
1029
|
Motion3 40-49
|
ÖSTHAMMARS MK
|
|||||||
2703
|
Motion3 40-49
|
ÖSTHAMMARS MK
|
|||||||
2704
|
Motion3 40-49
|
ÖSTHAMMARS MK
|
|||||||
3700
|
Motion2 30-39
|
ÖSTHAMMARS MK
|
|||||||
3596
|
Motion2 30-39
|
ÖSTHAMMARS MK
|
|||||||
2405
|
Motion3 40-49
|
ÖSTHAMMARS MK
|
|||||||
1909
|
Motion4 50-65
|
ÖSTHAMMARS MK
|
|||||||
3321
|
Motion2 30-39
|
ÖSTHAMMARS MK
|
|||||||
2484
|
Motion3 40-49
|
ÖSTHAMMARS MK
|
|||||||
1686
|
Motion4 50-65
|
Östhammars MK
|
|||||||
3272
|
Motion2 30-39
|
ÖSTHAMMARS MK
|
|||||||
58
|
Senior
|
ÖSTHAMMARS MK
|
|||||||
3660
|
Motion2 30-39
|
ÖSTHAMMARS MK
|
|||||||
2821
|
Motion3 40-49
|
ÖSTHAMMARS MK
|
Bilder, Resultat, och Små Referat Från TävlingarI Enduro, Supermoto, Isbana, Backe och Motorcross, Främst från Östhammars Kommun. Om du vill ha något publicerat på bloggen, skicka ett mail till nystrom.jan@hotmail.com. Foton tillhör bloggen och får ej publiceras utan medgivande av Jan Nyström
lördag 17 oktober 2015
Enduro Gotland Grand National 24 okt
Från Östhammars MK startar följande : för att se starttider och live sändning på tv se www,ggn,se
Enduro Tyska Mästerskapet Zschopau Tyskland 9-10 okt
John Nyström deltog i den Tyska deltävlingen blev 14 de i klass E 3 och därmed 33a totalt.
klassegrare blev Dennis Schröter Tyskland . Totalt segrade Edward Hûbner Tyskland.
På fredagskvällen kördes en prolog ett extrem prov som tog strax över 3 minuter , John blev
11a där , prologen gick mestadels knomhus med flera tusen åskådare.
På lördagen startade den stora tävlingen varvet bestod av 3 specialprov och det kördes 3 varv
varvet var 85 km så förarna körde i c;a9 timmar . Några transportsträckor gick i de branta
backarna samma som på Six Days 2012 men det var betydligt blötare nu och nästan alla behövde
hjälp uppför där.
386 förare startade varav 152 förare kom i mål.
klassegrare blev Dennis Schröter Tyskland . Totalt segrade Edward Hûbner Tyskland.
På fredagskvällen kördes en prolog ett extrem prov som tog strax över 3 minuter , John blev
11a där , prologen gick mestadels knomhus med flera tusen åskådare.
På lördagen startade den stora tävlingen varvet bestod av 3 specialprov och det kördes 3 varv
varvet var 85 km så förarna körde i c;a9 timmar . Några transportsträckor gick i de branta
backarna samma som på Six Days 2012 men det var betydligt blötare nu och nästan alla behövde
hjälp uppför där.
386 förare startade varav 152 förare kom i mål.
Enduro Ränneslättsloppet FMCK Eksjö 12-13 sept
Joakim Ljunggren Karlsskoga EK blev totalsegrare .
Resultat för Östhammars MKs förare
Senior
1 Rickard Hansson Carlsborgs MK
5 Niklas Persson
Motin 30-39 år
1 Peter Bysell Göta MS
49 Micke Billock
112 Stefan Karlsson
Motion 40-49 år
1 Jonte Engdahl FMCK Malmö
163 Roger Jansson
180 Tomas Berg
208 Örjan Jansson
Motion 50-65 år
1 Inge Edberg Huskvarna MK
32 Roger Karlsson
130 Leif Edvinsson
Resultat för Östhammars MKs förare
Senior
1 Rickard Hansson Carlsborgs MK
5 Niklas Persson
Motin 30-39 år
1 Peter Bysell Göta MS
49 Micke Billock
112 Stefan Karlsson
Motion 40-49 år
1 Jonte Engdahl FMCK Malmö
163 Roger Jansson
180 Tomas Berg
208 Örjan Jansson
Motion 50-65 år
1 Inge Edberg Huskvarna MK
32 Roger Karlsson
130 Leif Edvinsson
Enduro SM totalt 2015
Joakim Ljungren Karlsskoga EK har vunnit allt
Resultat klassegrare och Östhammars MKs förare
SM1
1a Johan Edlund Karlsskoga EK
7 Tobias Burman
SM2
1a Joakim Ljunggren Karlsskoga EK
SM3
1a Andreas Linusson Kinna MK
8 Andreas Rosendal
13 Johan Gustafsson
16 Olle Löthman
18 John Nyström
VRM1
1 Pär Olsson Sunne MK
11 Jonas Svensson
Resultat klassegrare och Östhammars MKs förare
SM1
1a Johan Edlund Karlsskoga EK
7 Tobias Burman
SM2
1a Joakim Ljunggren Karlsskoga EK
SM3
1a Andreas Linusson Kinna MK
8 Andreas Rosendal
13 Johan Gustafsson
16 Olle Löthman
18 John Nyström
VRM1
1 Pär Olsson Sunne MK
11 Jonas Svensson
Enduro SM SMK Vingåker 19sept
Resultat Östhammars MK förare
SM1
5a Tobias Burman
SM 3
7a Olle Löthman
9a Andreas Rosendal
Johan Gustafsson bröt
VRM 1
4a Patrik Andersson
8a Christer Andersson Göta MS
SM1
5a Tobias Burman
SM 3
7a Olle Löthman
9a Andreas Rosendal
Johan Gustafsson bröt
VRM 1
4a Patrik Andersson
8a Christer Andersson Göta MS
Enduro SM Söderhamn 29 och 30 aug
SMK Söderhamn bjöd på en fin tävling också i strålande sol , tävlingen kördes lördag och söndag.
Totalt segrade Joakim Ljunggren Karlsskoga EK båda dagarna.
Resultat Östhammars förare lördag
SM1 Tobias Burman 7a, Andreas Rosendahl 9a och Johan Gustafsson 10a båda i SM 3
På lördagen tog sig 108 förare i mål
SMK Söderhamn söndag Resultat Östhammars MKs förare
SM1 Tobias Burman 8a, SM3 Andreas Rosendal 8 Johan Gustafsson bröt.
103 förare tog sig i mål på söndagen.
Totalt segrade Joakim Ljunggren Karlsskoga EK båda dagarna.
Resultat Östhammars förare lördag
SM1 Tobias Burman 7a, Andreas Rosendahl 9a och Johan Gustafsson 10a båda i SM 3
På lördagen tog sig 108 förare i mål
SMK Söderhamn söndag Resultat Östhammars MKs förare
SM1 Tobias Burman 8a, SM3 Andreas Rosendal 8 Johan Gustafsson bröt.
103 förare tog sig i mål på söndagen.
Enduro Enduro SM Lunda Flygfält 22 aug Östhammars MK
Vid Östhammars MKs Enduro SM deltävling på Lunda Flygfält startade 220 förare
i strålande sommarväder , Totalt segrade Joakim Ljunggren Karlsskoga EK.
Från Östhammars MK deltog Tobias Burman7a i SM 1, Andreas Rosendal 8a i SM 3. , Johan Gustafsson 11a i SM3, Alexander Johansson JSM bröt
Olle Löthman SM3 tvingades bryta p,g,a hål i motorn ( hade slagit mot en sten)
I VRM 1 blev Christer Andersson Göta MS 6a, Anders Elm och Jonas Svensson bröt
Niklas Persson segrade i Bredd, Peter Andersson 6a i Bredd, Christoffer Johansson 12 i Bredd,
Johan Eriksson 29a i Bredd, Andreas Olsson bröt,
Banan bestod av 3 specialsträckor per varv som kördes 5 varv av Elit ,Senior,Junior.
VRM 1 och 2 körde 4 varv , dam SM körde 3varv och Bredd 2 varv
Banvarvet tog c;a 60minuter inkl transportsträckor.
Uppskattningsvis 400 åskådare såg tävlingen.
i strålande sommarväder , Totalt segrade Joakim Ljunggren Karlsskoga EK.
Från Östhammars MK deltog Tobias Burman7a i SM 1, Andreas Rosendal 8a i SM 3. , Johan Gustafsson 11a i SM3, Alexander Johansson JSM bröt
Olle Löthman SM3 tvingades bryta p,g,a hål i motorn ( hade slagit mot en sten)
I VRM 1 blev Christer Andersson Göta MS 6a, Anders Elm och Jonas Svensson bröt
Niklas Persson segrade i Bredd, Peter Andersson 6a i Bredd, Christoffer Johansson 12 i Bredd,
Johan Eriksson 29a i Bredd, Andreas Olsson bröt,
Banan bestod av 3 specialsträckor per varv som kördes 5 varv av Elit ,Senior,Junior.
VRM 1 och 2 körde 4 varv , dam SM körde 3varv och Bredd 2 varv
Banvarvet tog c;a 60minuter inkl transportsträckor.
Uppskattningsvis 400 åskådare såg tävlingen.
Prenumerera på:
Inlägg (Atom)