Resultat från deltävling 6 ,
144 förare kom mål
Elit
1 Olle Löthman Östhammars MK
2 Martin Granqvist Botkyrka MK
3 Andreas Rosendal Östhammars MK
Junior
1 Emil Johansson Åsätra MK
7 Alexander Johansson Östhammars MK
Motion 16-39 år
1 Peter Bysell FMCK Stockholm
12 Jonas Johansson Örbyhus MCK
24 Ronny Jansson Östhammars Mk
42 Mikael Billock Östhammars MK
Motion 40-49 år
1 Jahan Hammarström Göta MS
2 Christer Andersson Göta MS
21 Matrin Larsson Östhammars MK
25 Anders Elm Östhammars MK
Bilder, Resultat, och Små Referat Från TävlingarI Enduro, Supermoto, Isbana, Backe och Motorcross, Främst från Östhammars Kommun. Om du vill ha något publicerat på bloggen, skicka ett mail till nystrom.jan@hotmail.com. Foton tillhör bloggen och får ej publiceras utan medgivande av Jan Nyström
måndag 25 augusti 2014
söndag 24 augusti 2014
SM i Backe Röforsloppet Arboga16-17 aug
Resultat från 78de Röforsloppet
MC Solo
Lördag 16 /8
1 Anders Michalak MK Orion
2 Daniel Jansson Göta MS
3 Ken Svanberg Östhammars MK
MCs
1 Daniel Andersson / Tomas Andersson Films MK*
2 Mikael Wedegård / Roger Nord Tidaholms MK
3 Johan Andersson / Johan Gunnarsson Films MK
Söndag 17/8
MC Solo
1 Anders Michalak MK Orion
2 Stefan Ahl Teknis MC
3 Daniel Jansson Göta MS
4 Ken Svanberg Östhammars MK
Open klass
MC Solo
1 Anders Olsson AMF Årsunda
2 Stefan Teurnberg Rospiggarna
3 Tomas Carlsson Åbågens MCK
MC Solo
Lördag 16 /8
1 Anders Michalak MK Orion
2 Daniel Jansson Göta MS
3 Ken Svanberg Östhammars MK
MCs
1 Daniel Andersson / Tomas Andersson Films MK*
2 Mikael Wedegård / Roger Nord Tidaholms MK
3 Johan Andersson / Johan Gunnarsson Films MK
Söndag 17/8
MC Solo
1 Anders Michalak MK Orion
2 Stefan Ahl Teknis MC
3 Daniel Jansson Göta MS
4 Ken Svanberg Östhammars MK
Open klass
MC Solo
1 Anders Olsson AMF Årsunda
2 Stefan Teurnberg Rospiggarna
3 Tomas Carlsson Åbågens MCK
lördag 23 augusti 2014
Enduro GävleDala Sommar enduro cup final Skutskär 17 aug
Finalen i Sommarcupen som gick i Skutskär segrade Fredrik Kvarnström Folkare MK i Elitklassen. Från Östhammars MK deltog Lukas Andersen i 125 U klassen där han blev 3a.
Totalt har sex deltävlingar genomförts.
Totalresultat Sommarcupen
Elit
1 Fredrik Kvarnström Folkare MK
2 Torbjörn Lundgren SMK Hedemora
3 Mikael Larsson Bollnäs MK
6 John Nyström Östhammars MK
10 Niklas Persson Östhammars MK
125 U
1 Oscar Olsson SMK Tierp
2 Samuel Vestergren Bromark Uppsala MK ( Österbybruk)
3 Lukas Andersen Östhammars MK
Totalt har sex deltävlingar genomförts.
Totalresultat Sommarcupen
Elit
1 Fredrik Kvarnström Folkare MK
2 Torbjörn Lundgren SMK Hedemora
3 Mikael Larsson Bollnäs MK
6 John Nyström Östhammars MK
10 Niklas Persson Östhammars MK
125 U
1 Oscar Olsson SMK Tierp
2 Samuel Vestergren Bromark Uppsala MK ( Österbybruk)
3 Lukas Andersen Östhammars MK
Enduro SM och Lundapokalen Östhammars MK 16 aug
Oliver Nelson Tibro MK total segrade 13hundradels sekunder före Albin Elowsson FMCK Skövde
Oliver tog härmed sin första inteckning i Lundapokalen som har gått sedan 2004.
Östhammar fick tre förare på prispallen, Olle Löthman blev 3a i SM 2 klassen, Patrik Andersson
blev 3a i VRM klassen och Jonas Svensson segrade i Bredd klassen.
Från Östhammars MK startade 12 förare.
Tävlingen bestod av 3 tävlingssträckor och 2 transporter per varv. SM och JSM körde 5 varv,
VRM och Ladies Cuo körde 3varv +1 sträcka , och Bredd körde 3 varv.
Hela banan kördes i terräng det var en krävande tävling, Vädret var fint med strålande sol på
natten innan så regnade det ,det var perfekta förhållanden,banorna höll bra.
197 förare kom till start varav 171 tog sig i mål, det var en rekord lång depå gata längs flygrakan.
Publik uppskattades till c:a ettusen.
Resultat
SM1
1 Albin Elowsson FMCK Skövde
2 Robert Kvarnström Folkare MK
3 Niklas Persson Karlsskoga EK
9 Andreas Rosendal Östhammars MK
SM2
1 Mikael Persson Karlsskoga EK
2 Lars Löfgren FMCK Falun
3 Olle Löthman Östhammars Mk
10 Tobias Burman Östhammars MK
Johan Gustafsson brutit
SM3
1 Johan Edlund Karlsskoga EK
2 Henrik Lindholm Botkyrka MK
3 Björne Stjernsten Folkare MK
9 John Nyström Östhammars MK
10 Niklas Persson Östhammars MK
JSM 1
1 Oliver Nelson Tibro MK
2 Pontus Skoog Karlsskoga EK
3 Anton Sandstedt Tibro MK
JSM 2
1 Andreas Linusson Kinna MK
2Jesper Börjesson Tibro MK
3 Adam Broström Karlsskoga EK
VRM
1 Krister Thorell Hogdals MK
2 Christer Jansson SMK Vänamo
3 Patrik Andersson Östhammars MK
17 Martin Larsson Östhammars MK
22 Anders Elm Östhammars MK
Mikael Eriksson brutit
Ladies Cup
1 Hanna Berzelius Linköpings MS
2 Emelie Smalsjö Försvarsmaktens MK
3 Amanda Elvin Team Värmland EK
Bredd
1 Jonas Svensson Östhammars MK
2 Linus Broar Linköpings MS
3 Dennis Marcher Hallsbergs MK
4 Peter Andersson Östhammars MK
Johan Söderberg brutit
John Nyström
Oliver tog härmed sin första inteckning i Lundapokalen som har gått sedan 2004.
Östhammar fick tre förare på prispallen, Olle Löthman blev 3a i SM 2 klassen, Patrik Andersson
blev 3a i VRM klassen och Jonas Svensson segrade i Bredd klassen.
Från Östhammars MK startade 12 förare.
Tävlingen bestod av 3 tävlingssträckor och 2 transporter per varv. SM och JSM körde 5 varv,
VRM och Ladies Cuo körde 3varv +1 sträcka , och Bredd körde 3 varv.
Hela banan kördes i terräng det var en krävande tävling, Vädret var fint med strålande sol på
natten innan så regnade det ,det var perfekta förhållanden,banorna höll bra.
197 förare kom till start varav 171 tog sig i mål, det var en rekord lång depå gata längs flygrakan.
Publik uppskattades till c:a ettusen.
Resultat
SM1
1 Albin Elowsson FMCK Skövde
2 Robert Kvarnström Folkare MK
3 Niklas Persson Karlsskoga EK
9 Andreas Rosendal Östhammars MK
SM2
1 Mikael Persson Karlsskoga EK
2 Lars Löfgren FMCK Falun
3 Olle Löthman Östhammars Mk
10 Tobias Burman Östhammars MK
Johan Gustafsson brutit
SM3
1 Johan Edlund Karlsskoga EK
2 Henrik Lindholm Botkyrka MK
3 Björne Stjernsten Folkare MK
9 John Nyström Östhammars MK
10 Niklas Persson Östhammars MK
JSM 1
1 Oliver Nelson Tibro MK
2 Pontus Skoog Karlsskoga EK
3 Anton Sandstedt Tibro MK
JSM 2
1 Andreas Linusson Kinna MK
2Jesper Börjesson Tibro MK
3 Adam Broström Karlsskoga EK
VRM
1 Krister Thorell Hogdals MK
2 Christer Jansson SMK Vänamo
3 Patrik Andersson Östhammars MK
17 Martin Larsson Östhammars MK
22 Anders Elm Östhammars MK
Mikael Eriksson brutit
Ladies Cup
1 Hanna Berzelius Linköpings MS
2 Emelie Smalsjö Försvarsmaktens MK
3 Amanda Elvin Team Värmland EK
Bredd
1 Jonas Svensson Östhammars MK
2 Linus Broar Linköpings MS
3 Dennis Marcher Hallsbergs MK
4 Peter Andersson Östhammars MK
Johan Söderberg brutit
John Nyström
söndag 10 augusti 2014
Enduro Karlström cup Bergby 9 aug
Resultat från deltävling nr 5
Elit
1 Andreas Rosendal Östhammars MK
4 Fredrik Kvarnström Folkare MK
Junior
1 Dennis Putkuri Folkare MK
2 Emil Johansson Åsätra MK
3 Rickard Alun SMK Södermanland
5 Patrik Andersson Östhammars MK
7 Robert Engberg SMK Hofors
8 Samuel Vestergren Bromark UppsalaMCK
Senior
1 Lars Utter FMCK Stockholm
4 Peter Andersson Östhammars MK
Motion 16-29 år
1 Robin Jansson Uppsala MCK
16 Mikael Billock Östhammars MK
Motion 40-49 år
1 Christer Andersson Göta MS
Motion 50-65 år
1 Jörgen Lindholm Göta MS
Elit
1 Andreas Rosendal Östhammars MK
4 Fredrik Kvarnström Folkare MK
Junior
1 Dennis Putkuri Folkare MK
2 Emil Johansson Åsätra MK
3 Rickard Alun SMK Södermanland
5 Patrik Andersson Östhammars MK
7 Robert Engberg SMK Hofors
8 Samuel Vestergren Bromark UppsalaMCK
Senior
1 Lars Utter FMCK Stockholm
4 Peter Andersson Östhammars MK
Motion 16-29 år
1 Robin Jansson Uppsala MCK
16 Mikael Billock Östhammars MK
Motion 40-49 år
1 Christer Andersson Göta MS
Motion 50-65 år
1 Jörgen Lindholm Göta MS
Prenumerera på:
Inlägg (Atom)