2012 års Novemberkåsa kommer att arrangeras av SMK Södermanland 1 dec,
det kommer att bli 190 km special sträckor och 110 km transport ,
dagetappen blir 5 specialsträckor och nattetappen 11 sträckor.
År 1915 kördes den första kåsan och segrare blev Erik Vesterberg
åren 1939 till 45 kördes ingen Novemberkåsa , ej heller 1967, det blev högertrafik det året.
Den 5 de kåsan kördes många år startade 1937 och togs av Alunda boende
Gunnar Johansson 1959.
Flest kåsor har Niclas Blom Småland startat och fullföljt, av 24 starter med 21 fullföljda
Tomas Gustavsson ( Husaberg ) start i 14 st och fullföljda 14.
Lite statistik på förare från Östhammars MK som startat och fullföljt tävlingen.
Startade Fullföljda Placering
Peter Andersson 1 0
Johan Gustafsson 6 2 9a år 2000, 5a år 2010
Kenneth Karlsson 1 0
Olle Löthman 3 2 14de år 2008, 20de år 2011
John Nyström 2 1 25a år 2010
Andreas Rosendahl 1 1 5a år 2006
Henrik Stahring 4 0
Johannes Törnqvist 3 3 19de år 2009, 19de år2010,
17de år 2011
Till 2012 års Novemberkåsa är följande tre förare från Östhammars MK anmälda
Johannes Törnqvist, Tobias Burman och John Nyström
Det blir premiär för Tobias som tävlat i många år men inte provat
på denna hårda tävling.
Bilder, Resultat, och Små Referat Från TävlingarI Enduro, Supermoto, Isbana, Backe och Motorcross, Främst från Östhammars Kommun. Om du vill ha något publicerat på bloggen, skicka ett mail till nystrom.jan@hotmail.com. Foton tillhör bloggen och får ej publiceras utan medgivande av Jan Nyström
söndag 25 november 2012
söndag 18 november 2012
Östra Kåsan Kungsängen 17 nov
Östra Kåsan i samarbete med FMCK Stockhom kördes i Kungsängen
87 förare kom till start
Banvarvet bestod av 2 sträckor nr 1 tog 14 min och nr 2 tog c;a 24 minuter för de snabbaste
Dagetappen kördes 2 varv för alla klasser nattvarvet kördes 3varv plus sträcka 1 för Elit
o Junior , Bredd körde 2 varv plus sträcka 1, Motion 1varv plus sträcka 1
Det blev en tuff tävling , endast 39 förare i mål.
Totalsegrare blev Junioren Linus Karlsson SMK Östgöta
För Östhammars Mks förare blev Johannes Törnqvist 3a i Elit , Peter Andersson 2a i Bredd
och Mikael Eriksson 10 i motion.
John Nyström började bra med en total tredje plats på första sträckan men på sträcka 2 tvingades
han bryta med maskinproblem, kunde reparera och köra vidare utom tävlan.
Resultat
Elit
1 Martin Granqvist Botkyrka MK
2 Joakim Wicksell Uppsala MK
3 Johannes Törnqvist Östhammars MK
Junior
1 Linus Karlsson SMK Östgöta
2 Emil Gustavsson Tibro MK
Bredd
1 Fredrik Tegman FMCK Stockholm
2 Peter Andersson Östhammars MK
4 Jonas Johansson Örbyhus MCK
Motion
1 Johan Hammarström Åsätra MK
10 Mikael Eriksson Östhammars MK
Johannes Törnqvist
Mickael Eriksson
från vänster Robert Kvarnström,Emil Gustavsson 47
John Nyström 900 Linus Karlsson 45
Jonas Johansson Örbyhus MCK med mekaniker
Endast en sträcka kvar för Linus karlsson med pappa Örjan
som mek o mentor.
87 förare kom till start
Banvarvet bestod av 2 sträckor nr 1 tog 14 min och nr 2 tog c;a 24 minuter för de snabbaste
Dagetappen kördes 2 varv för alla klasser nattvarvet kördes 3varv plus sträcka 1 för Elit
o Junior , Bredd körde 2 varv plus sträcka 1, Motion 1varv plus sträcka 1
Det blev en tuff tävling , endast 39 förare i mål.
Totalsegrare blev Junioren Linus Karlsson SMK Östgöta
För Östhammars Mks förare blev Johannes Törnqvist 3a i Elit , Peter Andersson 2a i Bredd
och Mikael Eriksson 10 i motion.
John Nyström började bra med en total tredje plats på första sträckan men på sträcka 2 tvingades
han bryta med maskinproblem, kunde reparera och köra vidare utom tävlan.
Resultat
Elit
1 Martin Granqvist Botkyrka MK
2 Joakim Wicksell Uppsala MK
3 Johannes Törnqvist Östhammars MK
Junior
1 Linus Karlsson SMK Östgöta
2 Emil Gustavsson Tibro MK
Bredd
1 Fredrik Tegman FMCK Stockholm
2 Peter Andersson Östhammars MK
4 Jonas Johansson Örbyhus MCK
Motion
1 Johan Hammarström Åsätra MK
10 Mikael Eriksson Östhammars MK
Johannes Törnqvist
Mickael Eriksson
från vänster Robert Kvarnström,Emil Gustavsson 47
John Nyström 900 Linus Karlsson 45
Jonas Johansson Örbyhus MCK med mekaniker
som mek o mentor.
måndag 12 november 2012
Jordbanetävling Films SK 1973
Nostalgibild o text från Films SK Jordbanetävling, tidnings urklippet är dåligt, men vi kan nämna att i A-klassen kom Harald Svanberg ÖMK på 3:e plats och i B-klassen 500cc segrade Janne Nyström, ÖMK. Bilden visar Per Sjöström och hans kompis från UVMK som vann B-finalen bland sidvagnar. Årtalet är 1973
tisdag 6 november 2012
Gotland Grand National 2012 Resultat
27 förare från Östhammars MK tog sig i mål i 2012 års GGN
Totalsegrare blev fransmannen Pierrre Alexandre Renet
Snabbaste förare från ÖMK blev Andreas Rosendal 15de i klassen och 25a totalt
Mest otur hade Per Olsson som blev på körd på startrakan ,motorcykeln blev skadad
så det gick inte att fortsätta , Tobias Burman fick inga tider registerade ,fel på transpondern.
Andreas Olsson fick stopp på motorcykeln på femte varvet , några vurpade på 3e , 4de eller 5de varvet dock utan skador, orken tog slut för några , men alla gjorde sitt bästa ,
jämnaste körde bröderna Johansson Christoffer och Fredrik det skilde endast en sekund efter
mer 3 timmars körning.
Banan var normalt hal med blöthål, men inga större problem .
Resultat
Klass Elit varv
1 Pierre Alexandre Renet Frankrike 3,21,17 7
15 Andreas Rosendal ÖMK 3,09,48 6 totalt 25
28Johannes Törnqvist ÖMK 3,30,51 6 totalt 85
Klass 3 Junior
1 Even hejby Norge 3,24,26 7
2 Tommy Sjöström Sala MSK 3,01,35 6 totalt 9
5 Linus Karlsson SMK Östgöta 3,05,47 6 totalt 16
14 Alexander Dahlen Uppsla MCK 3,11,51 6
60 Gunnar Ullen MK Orion 3,02,47 5
Klass 4 motion -29 år
1 Mikael Löfling 3,32,05 6
30 Christoffer Johansson ÖMK 3,10,58 5
31 Fredrik Johansson ÖMK 3,10,59 5
71 Jacob Järn ÖMK 3,23,39 5
117 Johan Söderberg ÖMK 3,34,38 5
182 Joakim Nyström ÖMK 2,56,43 4
234 Marcus Holmgren ÖMK 3,14,50 4
257 Tomas Erikssson ÖMK 3,25,22 4
261 Mikael Lindstedt ÖMK 3,28,37 4
369 Andreas Sandberg ÖMK 2,12,22 2
Klass 5
1 Andreas Frisk Oskarshamn 3,22,16 6
2 Krister Torell Göta MS 3,22,37 6
240 Andreas Olsson ÖMK 2,46,35 4
256 Jeff Eriksson ÖMK 3,00,29 4
310 Peter Olsson ÖMK 3,09,57 4
349 Tommy Sahlen ÖMK 3,24,50 4
398 Johan Eriksson ÖMK 2,10,43 3
455 Pär Hallingström ÖMK 1,15,13 2
Klass 6 40-49 år
1 Marko Laaksonen Finland 3,18 03 6
2 Jörgen Ytterberg MK Orion 3,35,27 6
32 Anders Hägg ÖMK 3,12,32 5
188 Petter Gustafsson MK Orion 3,37,20 5
190 Sven Åke Hillgren Fmck Stockh 3,37,22 5
390 Tomas Eriksson ÖMK 3,22,01 4
395 Rickard Hagman ÖMK 3,23,01 4
417 Thomas Berg ÖMK 3,36,13 4
563 Jan Pettersson ÖMK 00,42,11 1
576 Mats Birgersson SMK Tierp 1
Klass 7 50-65 år
1 Kaj Tötterman Finland 3,35,34 6
25 Roger Karlsson ÖMK 3,22,56 5
123 Jan Burman ÖMK 3,13,12 4
182 Jan Nyström ÖMK 2,21,33 3
Klass 8 Dam
1 Sandra Adriansson FMCK Borås 3,03,00 5
2 Sanna Bergman Sala MSK 3,07,47 5
3 Jessica Jönsson Göta MS 3,10,34 5
Totalsegrare blev fransmannen Pierrre Alexandre Renet
Snabbaste förare från ÖMK blev Andreas Rosendal 15de i klassen och 25a totalt
Mest otur hade Per Olsson som blev på körd på startrakan ,motorcykeln blev skadad
så det gick inte att fortsätta , Tobias Burman fick inga tider registerade ,fel på transpondern.
Andreas Olsson fick stopp på motorcykeln på femte varvet , några vurpade på 3e , 4de eller 5de varvet dock utan skador, orken tog slut för några , men alla gjorde sitt bästa ,
jämnaste körde bröderna Johansson Christoffer och Fredrik det skilde endast en sekund efter
mer 3 timmars körning.
Banan var normalt hal med blöthål, men inga större problem .
Resultat
Klass Elit varv
1 Pierre Alexandre Renet Frankrike 3,21,17 7
15 Andreas Rosendal ÖMK 3,09,48 6 totalt 25
28Johannes Törnqvist ÖMK 3,30,51 6 totalt 85
Klass 3 Junior
1 Even hejby Norge 3,24,26 7
2 Tommy Sjöström Sala MSK 3,01,35 6 totalt 9
5 Linus Karlsson SMK Östgöta 3,05,47 6 totalt 16
14 Alexander Dahlen Uppsla MCK 3,11,51 6
60 Gunnar Ullen MK Orion 3,02,47 5
Klass 4 motion -29 år
1 Mikael Löfling 3,32,05 6
30 Christoffer Johansson ÖMK 3,10,58 5
31 Fredrik Johansson ÖMK 3,10,59 5
71 Jacob Järn ÖMK 3,23,39 5
117 Johan Söderberg ÖMK 3,34,38 5
182 Joakim Nyström ÖMK 2,56,43 4
234 Marcus Holmgren ÖMK 3,14,50 4
257 Tomas Erikssson ÖMK 3,25,22 4
261 Mikael Lindstedt ÖMK 3,28,37 4
369 Andreas Sandberg ÖMK 2,12,22 2
Klass 5
1 Andreas Frisk Oskarshamn 3,22,16 6
2 Krister Torell Göta MS 3,22,37 6
240 Andreas Olsson ÖMK 2,46,35 4
256 Jeff Eriksson ÖMK 3,00,29 4
310 Peter Olsson ÖMK 3,09,57 4
349 Tommy Sahlen ÖMK 3,24,50 4
398 Johan Eriksson ÖMK 2,10,43 3
455 Pär Hallingström ÖMK 1,15,13 2
Klass 6 40-49 år
1 Marko Laaksonen Finland 3,18 03 6
2 Jörgen Ytterberg MK Orion 3,35,27 6
32 Anders Hägg ÖMK 3,12,32 5
188 Petter Gustafsson MK Orion 3,37,20 5
190 Sven Åke Hillgren Fmck Stockh 3,37,22 5
390 Tomas Eriksson ÖMK 3,22,01 4
395 Rickard Hagman ÖMK 3,23,01 4
417 Thomas Berg ÖMK 3,36,13 4
563 Jan Pettersson ÖMK 00,42,11 1
576 Mats Birgersson SMK Tierp 1
Klass 7 50-65 år
1 Kaj Tötterman Finland 3,35,34 6
25 Roger Karlsson ÖMK 3,22,56 5
123 Jan Burman ÖMK 3,13,12 4
182 Jan Nyström ÖMK 2,21,33 3
Klass 8 Dam
1 Sandra Adriansson FMCK Borås 3,03,00 5
2 Sanna Bergman Sala MSK 3,07,47 5
3 Jessica Jönsson Göta MS 3,10,34 5
Prenumerera på:
Inlägg (Atom)